HABER AKIŞI

COVİD-19 AŞISI VE ETKİSİ

 Tarih: 12-01-2021 00:55:04  -   Güncelleme: 12-01-2021 01:20:00
Ali Kumaş


Dünya genelinde 2021 yılının ilk  haftasından itibaren COVİD-19 aşısını insanlara enjekte etme çalışmaları başladı. Aşının gayesi enfekte olan kişilerin hastalanmasını önleyici bir ilaç olacağı öngörülüyor. Bu tür ilaçların zaten günümüzde grip, kuduz ve diğer birçok hastalık için kullanıldığı biliniyor. COVID-19 için  ilacın, enfeksiyonun erken evresindeki kişilere verileceği açıklandı. Hem virüse yakalanma riski yüksek olanlara (sağlık çalışanları gibi) hem de ağır hasta olma olasılığı yüksek olanlara (covid-19 salgını olan bakım evlerinde yaşayanlar gibi) bir profilaksi olarak da uygulanabileceği ifade ediliyor.

Kasım 2020'de, AB'nin ilaç düzenleyici firması olan Avrupa İlaç Ajansı, halihazırda klinik denemelerinde bulunan COVİD-19 için ,26 ilacın yanı sıra klinik öncesi aşamada olan 16 ilacın geliştiricileriyle önemli görüşmeler yaptı.

Bilim adamları ayrıca, hastalığın kalp ve vücudun diğer organları  üzerindeki kalıcı ve genellikle gizli etkilerini de açığa çıkarmaya çalışacakları ve bu konu üzerinde detaylı araştırmaların sürdüğünü belirtiyor. Bu tür etkilerin izlenmesi ve gerektiğinde erken tedavi sağlanması, virüsü kaptığının farkında olmayan kişiler de dahil olmak üzere, bir COVİD-19 enfeksiyonundan kaynaklanan gecikmiş darbeleri minimize etmeyi amaçlıyor.Bu tür etkilerin ne olduğu konusundaki araştırmalar, 2020'nin ortalarından beri devam ediyor ve sonuçlar önümüzdeki aylardan sonra belli olacak.

İngiltere'deki bir semptom izleme uygulamasına dayanan bir araştırmaya göre, COVİD-19 semptomları olan kişilerin yaklaşık% 1-2'si enfekte olduktan üç ay sonra hala hastalıklarının devam ettiği görüldü. Zaten hasta olan kişilerde uzun süre covid olmasını önlemek imkansız olacaktır, çünkü erken semptomları onları risk altında olarak tanımlayacak kadar spesifik değildir. Ancak birçoğu, kalıcı hastalıkları için daha iyi tedavi göreceklerine emin olabilirler. Doktorlar, semptomlarının fiziksel nedenlerini nasıl teşhis edeceklerini hızla öğreniyorlar (örneğin, hangi organlar arızalı). Sonuç olarak, birçok hasta kendisine uygun rehabilitasyon bakımını erkenden aldığı takdirde iyileşme sürecinin başarılı olacağına kesin gözle bakılıyor.

Herkes biraz sabır ve anlayış gösterdiği takdirde uygulanacak tedavilerle birlikte COVİD-19 belasını hayatımızdan çıkarabiliriz.Neticede aşı hakkında birçok ürkütücü gerçeklerin varolduğu bilinsede  bunu herkesin yaptırmasının gerekliliği mutlak gözüküyor.

 

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

Sitemizdeki Haberleri Beğeniyormusunuz?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı