HABER AKIŞI

KADİR GECESİNİ YAŞAMAK

 Tarih: 22-05-2020 11:32:47
Ahmet Hakses

İnsanın yaratılış gayesi Allah’ı tanımak ve O’na ibadet etmektir. Yaratılış gayesini bilen insan, bunun için çalışmalı, gereğini yerine getirmelidir. Kulluğunun programını buna göre yapmalıdır. Kulluğu ile Allah’a daha yakın olmanın yollarını aramalı ve bunu hayatında öncüllemelidir. Bunun için öncelikle inanç esaslarını bilmeli, yaşamına aktarmalıdır. Bu durumda ahirete iman, cennet ve cehenneme iman, hesap gününe iman, kabir hayatına iman gibi sorumluluklar da beraber gelmektedir. Sorumlulukların üstesinden gelmek, inanç esaslarına uygun gereklilikleri yerine getirmekle mümkündür. Böylelikle abd olduğumuzu idrak eder ve güzel bir kul oluruz. Bu gaye için referans noktamız Allah’ın istediği tarzda, peygamber efendimiz Muhammed Mustafa (sav)’in yolunu izlemektir. O’nu yaşamak ve yaşatmaktır. En güzel yol da peygamberinizin yaşantısını uygulamaktır. Bir gün peygamberimizin ahlakını/yaşantısını soran ashabına hanımı Hz. Ayşe rha ‘’O’nun yaşantısı Kur’an’dır.’’ demiştir. Bu noktadan hareketle Kur’an’ca yaşamak, Kur’an’a göre yaşamak lazımdır. Bu yaşam içerisinde bizi Allah’a daha çok yaklaştıracak, bağışlanmamızı sağlayacak önemli gün ve geceler vardır. Bu gün ve gecelerde kul - Allah yakınlaşması doruk noktalara ulaşabilir. Tabii ki kul bunun için kapıyı aralamalı gayret etmelidir. Aralanan kapıdan içeri girmelidir. Kul mübarek geceleri önemsemez ve Allah ile yakınlaşacak eylemlere geçmezse olmaz. O’nun kapısını çalmalıdır. Nasıl mı? Samimiyetle, acziyetle ve idrakle. İşte bizi Allah’a ve rızasına yaklaştıracak olan, kapısının çalınması gereken mübarek gün ve gecelerin en başında Kadir gecesi gelir. O kapıyı bir kez daha çaldık. Neden mi? Çünkü bu gecenin nasıl bir gece olduğunu Hz. Allah indirdiği Kur’an-I Kerim’in Kadir suresinde anlattığı için..

اِنَّٓا اَنْزَلْنَاهُ ف۪ي لَيْلَةِ الْقَدْرِۚ﴾1﴿ وَمَٓا اَدْرٰيكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِۜ﴾2﴿ لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْرٍۜ﴾3﴿ تَنَزَّلُ الْمَلٰٓئِكَةُ وَالرُّوحُ ف۪يهَا بِاِذْنِ رَبِّهِمْۚ مِنْ كُلِّ اَمْرٍۙۛ﴾4﴿ سَلَامٌ۠ۛ هِيَ حَتّٰى مَطْلَعِ الْفَجْرِ

Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Kur’an’da böyle anlatılan bu geceyi çok şükür Allah’a ki idrak ettik. Bütün insanlık için dualar ettik. Müslümanların günahlarının affını yüce rabbimizden istedik. Çeşitli zikirlerle rabbimizi andık. Namazlar kıldık. Dualar ettik. Yalvardık, yakardık. Allah’ımız bizden razı olması için ihlasla her kul gücü yettiğince güzel ameller işledi. Yapılan Kur’an hatimlerini, zikirleri, salavatları dualadık. Meleklerle iç içe olmanın zevkini yaşadık. Bütün bunları sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav) Efendimizin şu sözlerini dikkate alarak yaptık (Buhârî, Savm 6).

تقدَّم ما لَهُ غُفِر ، واحْتِسَاباً إِيماناً القَدْرِ لَيْلَةَ قام مَنْ« : قال وسَلَّم عَلَيْهِ اللهُ صَلّى النَّبِيِّ عن ، عَنْهُ اللَّه رَضِيَ هُريرةَ أَبي وَعَنْ عليه متفقٌ » ذنْبِهِ مِنْ .

"Faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır."

Değerli kardeşlerim. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini Ramazan ayının son 10 gecesinde aramak lazımdır. Her geceyi Kadir bilmek gerektir. Ya Resulallah kadir gecesine

rastlarsam nasıl dua edeyim diye soran Ayşe rha annemize Efendimiz şöyle buyurmuştur (Tirmizî, Deavât, 84).

اللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنِّي

"Allahümme inneke afüvvün tuhibbul affe fa'fu annî "

"Allah'ım affedicisin af etmeyi seversin benide (bizide) affet "

Rabbim affeyle bizi !

Bağışla günahlarımızı !

Dualarımızı kabul buyur !

İnsanlığı bu virüs hastalığından bir an evvel kurtar !

Hastalara şifa ver !

Dertlilere deva ver !

Borçlulara ödeme kolaylığı ver !

Dünya ve ahiret yolcularına iyilik ve güzellik ver !

Allah’a emanet olun.

Ahmet Hakses

Zwijndrecht/Hollanda

  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR

Sitemizdeki Haberleri Beğeniyormusunuz?


HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
LİNKLER
Yukarı