HABER AKIŞI

Cennete giden yol

 Tarih: 11-08-2020 11:57:44
Ahmet Hakses

 

İnsanın dünya ve ahirette mutlu olabilmesi için Allah’ın rızasını kazanması gerekir. Allah’ın rızasını kazanan kula da Allah cennet ve cennet nimetlerini vaat ediyor. Bize düşen ise cenneti hak edecek amelleri yapmaktır.

 

Sözlükte ‘bahçe, bitki ve sıkça ağaçlarla örtülü yer’ anlamına gelen cennet, terim olarak da ‘çeşitli nimetlerle bezenmiş olan ve müminlerin içinde ebedi kalacakları ahiret yurduna’ denir. Kur’an’da ismi geçen cennetlerin çeşit ve bölümleri şunlardır: Cennetül me’va (şehitlerin yeri), Cennetül adn, darül huld, Firdevs (her şeyi kapsayan cennet), darül selam, darül mukame, cennetün naim ve el makamül emin. (1)

 

Ayet ve hadislerden aldığımız bilgilere göre bizleri cennete götürecek yolların ve amellerin bazılarını burada zikretmek istiyorum.

Cennet için ilk şart imandır. Sonra da ihlasla yapılan salih ameldir. Bu salih amellerin bazıları ise şunlardır. Cennete giden yolda insanın maddi ve manevi fedakarlıklara katlanması, cennete girebilmesi için ilahi rahmete bir vesiledir. Müminlerin dert ve sevincini paylaşmak, farz, vacip ve müstehapları yapmak, haram, mekruh ve şüpheli şeylerden kaçınmak, nafile ibadetleri de yapmak, kalp ve gönül kırmamak gibi ameller cennete götürebilecek amellerdir. Hasta ziyaretine giden, cenaze merasimine katılan, fakiri, yoksulu, yetimi ve muhtaç olanları yediren, içiren, giydiren ya da bunları yapması için birini hal dili ile teşvik eden, namazını kılan, zekat, sadaka ve fitresini verip bolca infakta bulunan hayır ve hasenat yapan, orucunu tutup, farz ise haccını da yapanlar cennete giden yola girmiş olurlar.

 

Adil, ince kalpli ve merhametli olan, iffetli şeref ve haysiyetli olan, kalpleri kuş kalbi gibi saf, hassas ve temiz olan, cana yakın, uysal, yumuşak huylu, insanlarla iyi geçinen, yalan söylemeyen, sözünde duran, kandırmayan, kör olup bu haline sabreden, işini ticaretini kusursuz sağlam yapan yani Muhsin olan, doğru sözlü, doğru özlü ve doğru davranışlı olanlar da cennetin yolcusudur. Allah yolunda şehit olan, gazi olan, kul hakkı yemeyen, kötü ahlaklı olmayan, alış verişte hile yapmayanlar ile takva ve güzel ahlak sahibi olanlar da cennete girmeye adaydırlar. Bizleri cennete götürecek şeylerin en önemlisi de Allah’ın bize rahmet ve mağfireti ile muamele etmesidir. (2)

 

Hadislere göre namaz, Reyyan, sadaka, cihad isimli kapıları ile beraber sekiz kapısı bulunan cennete ilk önce Allah’ın sevgili peygamberi, alemlerin efendisi, iki cihan serveri Hz. Muhammed Mustafa s.a.v. girecektir. Daha sonra müminler pazartesi ve Perşembe günleri cennete alınacaktır. Cennette nefsin çektiği gözün gördüğü her şey iki katıyla isteyene verilecektir. İnsanlar göz kamaştırıcı giysiler giyecek, misk kokulu kevser, bal ve sütlerden oluşacak ırmaklardan içecek, yüksek tahtlar üzerine serilmiş gösterişli yaygılara oturacaklar, selsebil adlı bir pınardan içecekler, balık ciğeri ile sidr denilen kirazlardan, muzlardan, hurma, nar gibi meyvelerden yiyecekler altın ve gümüş tuğlalardan yapılmış evler ve konaklardaki nurdan, inciden, yakuttan, zebercetten, altın ve gümüşten koltuklarda ince ve kalın, dışından içi görünmeyen elbiseler giymiş olarak oturacaklardır. (3)

Dallarında çeşit çeşit kuşların öteceği, dikensiz sedir ağaçlarının altında bembeyaz misk kokulu içecekleri içecek olan müminler, tuvalet ihtiyacı duymayacaklar, hiç boş bir söz işitmeyecek, kalplerinde de hiçbir kin kalmayacaktır. (4)

 

Akıl ve hayalimizin almayacağı çeşitli özellik ve güzelliklere sahip olan cennette, Rahmanın arşı Firdevs cennetinin üzerindedir. Rabbimiz cennet ehline haftada bir gün arşını açarak cennet bahçelerinden birinde cemalini gösterecektir. Hasılı kelam neticeyi meram, Allah’a samimi bir kalp ile iman edip, hiçbir şeyi ortak koşmadan Allah ve Rasulünün emirlerine ve yasaklarına uyan Kur’an ahlakıyla yaşayan kimseler cennet ehlidirler. (5)

 

Yazımıza bir ayet iki hadisin anlamları ile son veriyorum.

 

اُدْخُلُوا الْجَنَّةَ اَنْتُمْ وَاَزْوَاجُكُمْ تُحْبَرُونَ

 

Siz ve eşleriniz muhteşem bir şekilde karşılanıp ağırlanmak üzere cennete girin. (6)

 

Ey Ebu Said! Kim Rab olarak Allah’tan, din olarak İslam’dan ve peygamber olarak Muhammed (sav)’den razı olursa ona cennet vacip olur. (7)

 

Ebu Hureyre r.a. Peygamberimiz (sav)’e, İnsanların cennete girmesine en çok sebep olan şey nedir? Diye sorunca, Efendimiz; Takva ve güzel ahlaktır, buyurdular. (8)

 

(1) TDV İlmihali c1 s131.

(2) Hadislerle İslam DİB yay. c7 s569.

(3) Hadislerle İslam DİB yay. c7 s669.

(4) TDV İlmihali c1 s132.

(5) Vaaz Rehberi DİB yay. c1 s100-101.

(6) Zuhruf Sûresi(43) 70. Ayet.

(7) M4879 Müslim, İmâre, 116

(8) Tirmizî, Birr 62.

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

Sitemizdeki Haberleri Beğeniyormusunuz?


HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
LİNKLER
Yukarı