HABER AKIŞI

Salgın sonrası krizi fırsata çevirmek için ‘en iyiler’ formülü: Çatı Holding

 Tarih: 31-05-2020 00:48:29
Ahmet Emin Yılmaz

Öneri… Roboder kısa adıyla 2 yıl önce Bursa’da kurulan ve bu alanda Avrupa’nın ilk derneği olan Robotik ve Yüksek Teknolojili Üretim Sistemleri Derneği Başkanı Gürel Yılmaz’dan geldi.

Üstelik…

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını nedeniyle sanayi üretiminin durduğu, ihracat bağlantılarının kesildiği, ticaret ve pazarlama kavramlarının yapı değiştirdiği dönemde yeni bir model önerisi olarak dikkat çekiyor.

Roboder Başkanı Gürel Yılmaz’ın söylediği şu:

“Sanayide, pazarlamada, ticarette elbette rekabet çok önemli. Fakat içinde bulunduğumuz süreç rekabetten çok dayanışma ve işbirliğini gerektiriyor.”

Yani…

“Yani durum şu: Koronavirüs salgınıyla birlikte dünya yeni bir döneme girdi. Bu yeni dönem teknolojinin üretimde öne çıkması kadar işbirliği ve ortak hareket etme kültürünün de öne çıkması gereken bir dönem oldu.”

 

Bu noktada…

Ortak iş yapma kültürünü gerçekçi bir model ve sisteme oturtmak gerektiğini vurgulayıp önerisini ortaya koydu:

“Özellikle sanayide üretim yapan firmalarımızın hem yurt içi, hem yurt dışı pazarlarda daha etkin ve daha rekabetçi olabilmesi adına, birbirini tamamlayan yapılar oluşturulmasıyla yeni bir sitem ortaya çıkarılabilir.”

Bu sistemi…

“En iyileri bir araya getirme formülü” olarak tanımlayıp adını da koydu:

“Çatı Holding.”

Düşüncesi şu:

“Konusunda uzman firmaların birlikteliğine ihtiyaç var. Pazarlama, finans, üretim, teknoloji gibi kendi alanında yetkin firmaların bir araya gelip, tek bir tüzel kişilikte çatı holding oluşturmaları bu nedenle önemli.”

Şuna da dikkat çekti:

“Önümüzdeki salgın sonrası süreç, dünya ve ülkemiz için hem ekonomik olarak, hem de rekabet koşulları bakımından zor olacak. Görünen bu krizi ülke sanayicileri olarak kendi dayanışmamızla fırsata çevirebiliriz.”

 

Üzerinde durduğu şu:

“Mevcut koşullarda, teknoloji üretip dünyayla rekabet ederken zaten çok güç koşullarla karşılaşıyoruz ve başka ülkelerden daha fazla efor harcamak zorunda kalıyoruz.”

Beklentisi de şu:

“İlişkili sektörlerde oluşacak Çatı Holding dayanışmayı da sergiler.”

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

Sitemizdeki Haberleri Beğeniyormusunuz?


HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
LİNKLER
Yukarı