HABER AKIŞI

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Sotriçenko: YPG/PKK'nın Moskova'da ofisi yok

 Tarih: 05-02-2021 10:43:51
Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı, Rusya Kültür ve Bilim Merkezi Başkanı Aleksandr Sotniçenko, terör örgütü YPG/PKK'nın Moskova'da ofisi olmadığını söyledi.

Stratejik Düşünce Enstitüsünün (SDE), "Soğuk Savaş Sonrası Rusya'nın Dış Politikası" isimli paneline katılan Sotniçenko, Suriye ile Libya ekseninde Rus dış politikasının öncelikleri ve Türkiye-Rusya ilişkileri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Sotniçenko, Soğuk Savaş'ın bitmesinin ardından "umut dönemi" olarak nitelendirdiği 1989-1994 yılları arasında, Rusya'nın Batı sistemine entegre olmak için çaba sarf ettiğini belirterek, "Dönemin Rusya Devlet Başkanı Gorbaçov, Rusya'nın Avrupa'dan çekilmesiyle ABD'nin de bu bölgeden çekileceğini düşündü ancak böyle olmadı. Böylece bu umut dönemi sona erdi." ifadelerini kullandı.

Batılı devletlerin Rusya'yı dışlamasının ardından 1994-2006 yılları arasındaki süreci "pragmatist dönem" olarak tanımlayan Sotriçenko, bu dönemde Rusya'nın Batı ile iş birliğini geliştirip çatışmalardan kaçınarak, kendi ulus devletini güçlendirme yoluna gittiğini dile getirdi.

Sotriçenko, Rusya'nın 2001'de ABD'nin Afganistan harekatına ulaşım ikmal konusunda destek olduğunu belirterek, "Ama ABD'nin terörizmle savaşmak üzere Afganistan'a girmesinin ardından bölgede uyuşturucu üretimi olağanüstü artış gösterdi. Bu uyuşturucu sınır yakınlığı nedeniyle Rusya ve Çin'e gitti. Bunun sonucundan kötü etkilendik." dedi.

Batılı devletlerin o dönem Rusya'nın uluslararası ticaret sistemine entegre olmasında da güçlükler çıkardığını söyleyen Sotriçenko, bunun üzerine Rusya'nın 2006'dan itibaren liberal sisteme entegre olmaktan vazgeçerek devletin güçlenmesi sürecine girdiğini belirtti.

Sotriçenko, Rusya'nın Suriye politikasına da değinerek, ülkesinin Suriye'de yaşanan iç savaşa terör örgütü DEAŞ ile mücadele etmek üzere müdahale ettiğini kaydetti.

ABD'nin yaşadığı iç sorunlar nedeniyle Orta Doğu'dan çekilmeye başladığını öne süren Sotriçenko, "Şimdi Avrasya'da büyük bir güç vakumu var. Bu, Rusya ve Türkiye için büyük bir şanstır." dedi.

Türkiye ile Rusya'nın terörizme karşı barış için iş birliği yapması gerektiğine vurgu yapan Sotriçenko, "Suriye ve Libya'da farklı tarafları destekliyoruz ama sınırlarının yakındaki bir savaşı ne Türkiye ne de Rusya istiyor. ABD belki isteyebilir çünkü onlar uzakta, sonuçta teröristler oraya kadar gitmeyecek." ifadelerini kullandı.

Sotriçenko, ABD'nin Suriye'de pay sahibi olmak için YPG/PKK'ya para ve silah yardımı yaptığını söyledi.

Rusya'nın Suriye'de tek bir devlet istediğinin altını çizen Sotriçenko, "Terör örgütü YPG/PKK ile ayrılıkçı tutumları nedeniyle iyi bir diyaloğumuz yok." dedi.

Sotriçenko, YPG/PKK'nın 2015'te Moskova'da ofis açması konusuna da değinerek, şunları kaydetti:

"2015 yılında Rus uçağı düşürülmüş, iki pilotumuz öldürülmüş, Türkiye-Rusya ilişkileri çok gerilmişti. Kimin aklına geldi bilmiyorum ama Moskova'da bazı insanlar yaptırım için Türkiye'nin düşmanlarını da destekleme kararı aldılar. YPG/PKK'nın Moskova ofisini televizyon için açtılar. Moskova'ya gittiğimde ofisi ziyaret etmek istedim ama bulamadım. Yüzde yüz söylüyorum böyle bir ofis yok. Bu tamamen siyasi bir aksiyondu."

Rusya'nın, Suriye'de demokrasinin tesisi için çabaları desteklediğini ifade eden Sotriçenko, "Bu süreç zor bir süreç. Biz buna Astana'da başladık. İnşallah bu süreç devam edecek." ifadelerini kullandı.

Sotriçenko Türkiye ile Rusya'nın Suriye konusunda Astana sürecinde iş birliği içinde olduğunu hatırlatarak, "Astana tecrübesini inşallah başka alanlarda da kullanacağız." dedi.

Rusya'nın Libya politikasına da değinen Sotriçenko, Moskova'nın Libya'nın bütünlüğünü savunduğunu dile getirerek, "Biz Libya'da bütün tarafları bir masaya oturtmak istiyoruz." ifadesini kullandı.

Sotriçenko, başta enerji şirketleri olmak üzere bazı Rus şirketlerin Libya'da faaliyet göstermeye istekli olduğunu ifade ederek, "Savaş bittikten sonra orada çalışmaya başlayacağız. Bunun için bölgede ekonomik istikrar lazım." diye konuştu.

AA

ANAHTAR KELİMELER
  DİĞER Dünya HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Avrupa Gara katliamına sessiz! Avrupa Gara katliamına sessiz! Gara’daki vahşi infaza rağmen Avrupa’nın PKK’ya desteği eksilmiyor. PKK yandaşla..
Bakan Soylu: Karayılan'ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek şehitlerimiz yüzümüze tükürsün Bakan Soylu: Karayılan'ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek şehitlerimiz yüzümüze tükürsün İçişleri Bakanı Soylu, "Murat Karayılan'ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek bu mil..
PKK’dan alçak saldırı: 13 masum vatandaş şehit PKK’dan alçak saldırı: 13 masum vatandaş şehit Terör örgütü PKK’nın stratejik noktalarından Gara’ya düzenlenen Pençe Kartal-2 H..
Kadir Topbaş son yolculuğuna uğurlandı Kadir Topbaş son yolculuğuna uğurlandı Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Camii'nde kılınan ..
  Ekonomi HABERLERİ
AB'den Türkiye'ye vergi bilgilerinin paylaşımı konusunda ek süre AB'den Türkiye'ye vergi bilgilerinin paylaşımı konusunda ek süre Türkiye’nin AB’nin vergi kaçakçılığı konusundaki kara listesine şimdilik alınmay..
Euro Bölgesi ekonomisinde rekor küçülme Euro Bölgesi ekonomisinde rekor küçülme Avrupa İstatistik Ofisi'nin açıkladığı verilere göre, Euro Bölgesi ekonomisi pan..
AB, Türkiye ile kazan-kazan durumu istiyor AB, Türkiye ile kazan-kazan durumu istiyor Avrupa Birliği, Türkiye ile ilişkilerde yapıcı diyalog ortamına ihtiyaç bulunduğ..
Alman ekonomisinde büyük daralma Alman ekonomisinde büyük daralma Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da ekonomi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19..
  Dünya HABERLERİ
Hollanda'da milletvekili Tunahan Kuzu: Her seçimde Türkler, Türkiye, Müslümanlar ve İslam üzerinden siyaset yapılıyor Hollanda'da milletvekili Tunahan Kuzu: Her seçimde Türkler, Türkiye, Müslümanlar ve İslam üzerinden siyaset yapılıyor Hollanda'da üyelerinin çoğu Türk ve göçmenlerden oluşan Denk Partisi milletvekil..
Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 110 milyonu geçti Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 110 milyonu geçti Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayısı 110 milyonu aştı, 2 milyon 429 ..
Danimarka'da yaşlı çift, market otoparkında Müslüman kadına saldırdı Danimarka'da yaşlı çift, market otoparkında Müslüman kadına saldırdı Danimarka'da 30'lu yaşlarında başörtülü bir kadın, 60'lı yaşlarında Danimarkalı ..
Fransa'da Farid Slim isimli imam“Kovid-19 salgınını yönetmede Erdoğan, Macron’dan başarılı” deyince evi polislerce basıldı Fransa'da Farid Slim isimli imam“Kovid-19 salgınını yönetmede Erdoğan, Macron’dan başarılı” deyince evi polislerce basıldı Fransa’da 20 yıldır imamlık yapan Farid Slim “Kovid-19 salgınını yönetmede Erdoğ..
  Siyaset HABERLERİ
Hollanda'da NIDA Partisi, Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumunu şikayet etti Hollanda'da NIDA Partisi, Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumunu şikayet etti Hollanda'da NIDA Partisi Milletvekili adayı El Ouali, "Selefilik, İslamcılık, te..
Hollanda hükümeti Srebenitsa katliamını gerçekleştiren askerlerini ödüllendirdi Hollanda hükümeti Srebenitsa katliamını gerçekleştiren askerlerini ödüllendirdi Hollanda hükümeti Bosna Savaşı'nda BM gücü olarak Srebrenitsa'da görev yapan her..
Fransa'da aşırı sağcı Le Pen, terör propagandasından mahkemeye çıktı Fransa'da aşırı sağcı Le Pen, terör propagandasından mahkemeye çıktı Terör propagandasından hakkında soruşturma açılan aşırı sağcı muhalefet lideri M..
Macron:Türkiye  Uzantımız YPG'yi vurdular Türk askeri Libya'dan çıksın Macron:Türkiye Uzantımız YPG'yi vurdular Türk askeri Libya'dan çıksın Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye’nin terörle mücadelesinden duyduğu rahatsız..
  Politika HABERLERİ
Fransa’da “İslamcı bölücülükle mücadele” yasası meclisten geçti Fransa’da “İslamcı bölücülükle mücadele” yasası meclisten geçti Cumhurbaşkanı Macron’un talebi üzerine hazırlanan “İslamcı bölücülükle mücadele”..
Yunan Başbakan Miçotakis'ten hadsiz açıklama: Dünya bizim yanımızda Yunan Başbakan Miçotakis'ten hadsiz açıklama: Dünya bizim yanımızda Kıbrıs meselesinde Türkiye hakkında daha önce skandal ifadeler kullanan Yunanist..
Macron yönetiminin Macron yönetiminin "Fransa İslamı"na karşı tepkiler artıyor Fransa'da Müslüman toplumun tepkisini çeken "Fransa İslamı Prensipler Tüzüğü"ne ..
Belçika Başkonsolosu Dickschen’den Türkiye’ye övgü: Sağlık sisteminiz çok güçlü Belçika Başkonsolosu Dickschen’den Türkiye’ye övgü: Sağlık sisteminiz çok güçlü Belçika Başkonsolosu Serge Dickschen, salgın sürecine ilişkin yaptığı açıklamada..

Sitemizdeki Haberleri Beğeniyormusunuz?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı