HABER AKIŞI

Avrupa genelinde korona tedbirleri sertleştiriliyor

 Tarih: 30-01-2021 23:20:37
AB Komisyonu'nun mutasyona uğramış yeni virüs varyatlarının yayılmasını önlemek amacıyla hazırlanan önerileri AB üyesi ülkeler tarafından kabul edildi. Yeni seyahat kısıtlamaları yolda.

Avrupa Birliği (AB) üyesi devletler Avrupa'da korona pandemisinin yayılmasını engellemek amacıyla ortak seyahat kısıtlamaları konusunda anlaşmaya vardılar.

Bir AB Komisyonu sözcüsü Cuma günü yaptığı açıklamada,  AB ülkelerinin AB Komisyonu'nun ilgili önerilerini kabul ettiklerini belirtti.

Buna göre enfeksiyon riski yüksek olan bölgelere ve bu bölgelerden başka yerlere seyahat etmek sadece "kesinlikle gerekli" olan durumlarda ve sıkı koşullar altında mümkün olacak.

AB Komisyonu'nun AB ülkeleri tarafından kabul edilen önerileri arasında yüksek riskli bölgelerden ayrılmak zorunda olanların seyahatlerinden önce PCR  testi yaptırma koşulu da yer alıyor. Ancak PCR testi tek başına yeterli olmayacak. Riskli bölgelerden çıkış yapanlar, gittikleri yerlerde kendilerini karantinaya almak zorunda kalacaklar.

Tavsiyeler uyarınca üye devletler ayrıca sınır ötesi ve iç seyahat arasında ayırım yapmayacaklar, riskli bölgelerden yapılacak tüm seyahatlerde aynı kurallar geçerli olacak. Ancak iş ya da eğitim gereği sürekli ve sık sık ülke sınırları dışına girip çıkmak zorunda olanlar için ise istisnai kurallar geliştirilmesi önerildi.

Almanya'da daha sert tedbirler alınıyor

Bununla birlikte Almanya mutasyona uğramış koronavirüs varyantlarının yoğun olarak bulunduğu ülkelere yönelik seyahat yasakları planlarıyla AB'nin üzerinde mutabık olduğu önerilerinden çok daha katı kurallar üzerine yoğunlaşıyor.

İçişleri Bakanlığı bu bağlamda İngiltere, Güney Afrika, Brezilya'nın yanı sıra AB ülkeleri Portekiz ve İrlanda'yı da kapsayan seyahat yasakları uygulamayı tasarlıyor.

Ancak Brüksel, sınırların kapatılmasını, Birlik içindeki ticareti olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle desteklemiyor. Bu nedenle Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Alman vatandaşları ve nakliyat sektöründe çalışanlar için istisnalar olabileceğini bildirdi.

AB Komisyonu'nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson Perşembe günü yaptığı açıklamada, seyahat kısıtlamalarının "Ekonomik toparlanmayı ve iyi işleyen bir sağlık sisteminin önemini engellememesi" gerektiğini söylemiş, insanların yakınlarıyla buluşma fırsatına sahip olması gerektiğini vurgulamıştı.

Ancak diplomatik çevrelere göre  Almanya Brüksel tarafından önerilenden daha katı kurallar planlayan tek AB ülkesi değil. Bir AB diplomatı, Portekiz dönem başkanlığının AB Büyükelçilerinin bir münazara sırasında, "Tamamlayıcı ulusal önlemlerin mümkün olduğunu açıkça belirttiğini" dile getirdi.

AFP/TY,SSB/dw.tr

  DİĞER Gündem HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Avrupa Gara katliamına sessiz! Avrupa Gara katliamına sessiz! Gara’daki vahşi infaza rağmen Avrupa’nın PKK’ya desteği eksilmiyor. PKK yandaşla..
Bakan Soylu: Karayılan'ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek şehitlerimiz yüzümüze tükürsün Bakan Soylu: Karayılan'ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek şehitlerimiz yüzümüze tükürsün İçişleri Bakanı Soylu, "Murat Karayılan'ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek bu mil..
PKK’dan alçak saldırı: 13 masum vatandaş şehit PKK’dan alçak saldırı: 13 masum vatandaş şehit Terör örgütü PKK’nın stratejik noktalarından Gara’ya düzenlenen Pençe Kartal-2 H..
Kadir Topbaş son yolculuğuna uğurlandı Kadir Topbaş son yolculuğuna uğurlandı Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Camii'nde kılınan ..
  Ekonomi HABERLERİ
AB'den Türkiye'ye vergi bilgilerinin paylaşımı konusunda ek süre AB'den Türkiye'ye vergi bilgilerinin paylaşımı konusunda ek süre Türkiye’nin AB’nin vergi kaçakçılığı konusundaki kara listesine şimdilik alınmay..
Euro Bölgesi ekonomisinde rekor küçülme Euro Bölgesi ekonomisinde rekor küçülme Avrupa İstatistik Ofisi'nin açıkladığı verilere göre, Euro Bölgesi ekonomisi pan..
AB, Türkiye ile kazan-kazan durumu istiyor AB, Türkiye ile kazan-kazan durumu istiyor Avrupa Birliği, Türkiye ile ilişkilerde yapıcı diyalog ortamına ihtiyaç bulunduğ..
Alman ekonomisinde büyük daralma Alman ekonomisinde büyük daralma Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da ekonomi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19..
  Dünya HABERLERİ
Hollanda'da milletvekili Tunahan Kuzu: Her seçimde Türkler, Türkiye, Müslümanlar ve İslam üzerinden siyaset yapılıyor Hollanda'da milletvekili Tunahan Kuzu: Her seçimde Türkler, Türkiye, Müslümanlar ve İslam üzerinden siyaset yapılıyor Hollanda'da üyelerinin çoğu Türk ve göçmenlerden oluşan Denk Partisi milletvekil..
Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 110 milyonu geçti Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 110 milyonu geçti Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayısı 110 milyonu aştı, 2 milyon 429 ..
Danimarka'da yaşlı çift, market otoparkında Müslüman kadına saldırdı Danimarka'da yaşlı çift, market otoparkında Müslüman kadına saldırdı Danimarka'da 30'lu yaşlarında başörtülü bir kadın, 60'lı yaşlarında Danimarkalı ..
Fransa'da Farid Slim isimli imam“Kovid-19 salgınını yönetmede Erdoğan, Macron’dan başarılı” deyince evi polislerce basıldı Fransa'da Farid Slim isimli imam“Kovid-19 salgınını yönetmede Erdoğan, Macron’dan başarılı” deyince evi polislerce basıldı Fransa’da 20 yıldır imamlık yapan Farid Slim “Kovid-19 salgınını yönetmede Erdoğ..
  Siyaset HABERLERİ
Hollanda'da NIDA Partisi, Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumunu şikayet etti Hollanda'da NIDA Partisi, Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumunu şikayet etti Hollanda'da NIDA Partisi Milletvekili adayı El Ouali, "Selefilik, İslamcılık, te..
Hollanda hükümeti Srebenitsa katliamını gerçekleştiren askerlerini ödüllendirdi Hollanda hükümeti Srebenitsa katliamını gerçekleştiren askerlerini ödüllendirdi Hollanda hükümeti Bosna Savaşı'nda BM gücü olarak Srebrenitsa'da görev yapan her..
Fransa'da aşırı sağcı Le Pen, terör propagandasından mahkemeye çıktı Fransa'da aşırı sağcı Le Pen, terör propagandasından mahkemeye çıktı Terör propagandasından hakkında soruşturma açılan aşırı sağcı muhalefet lideri M..
Macron:Türkiye  Uzantımız YPG'yi vurdular Türk askeri Libya'dan çıksın Macron:Türkiye Uzantımız YPG'yi vurdular Türk askeri Libya'dan çıksın Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye’nin terörle mücadelesinden duyduğu rahatsız..
  Politika HABERLERİ
Fransa’da “İslamcı bölücülükle mücadele” yasası meclisten geçti Fransa’da “İslamcı bölücülükle mücadele” yasası meclisten geçti Cumhurbaşkanı Macron’un talebi üzerine hazırlanan “İslamcı bölücülükle mücadele”..
Yunan Başbakan Miçotakis'ten hadsiz açıklama: Dünya bizim yanımızda Yunan Başbakan Miçotakis'ten hadsiz açıklama: Dünya bizim yanımızda Kıbrıs meselesinde Türkiye hakkında daha önce skandal ifadeler kullanan Yunanist..
Macron yönetiminin Macron yönetiminin "Fransa İslamı"na karşı tepkiler artıyor Fransa'da Müslüman toplumun tepkisini çeken "Fransa İslamı Prensipler Tüzüğü"ne ..
Belçika Başkonsolosu Dickschen’den Türkiye’ye övgü: Sağlık sisteminiz çok güçlü Belçika Başkonsolosu Dickschen’den Türkiye’ye övgü: Sağlık sisteminiz çok güçlü Belçika Başkonsolosu Serge Dickschen, salgın sürecine ilişkin yaptığı açıklamada..

Sitemizdeki Haberleri Beğeniyormusunuz?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı