HABER AKIŞI

Almanya'da Seçmenlerin yüzde 8'i aşırı sağ görüşe sahip

 Tarih: 01-02-2021 23:08:32
Almanya'da mecliste grubu bulunan partilerin seçmenleri arasında yapılan bir araştırma, yüzde 8'e yakın bir kesimin aşırı sağ görüşe sahip olduğunu, bu oranın AfD seçmeninde yüzde 56'lara ulaştığını ortaya koydu.

Alman Bertelsmann Vakfı'nın Federal Meclis'te temsil edilen partilerin seçmenleri arasında yaptığı araştırma, seçmenlerin yüzde 8'e yakın bir bölümünün örtülü ya da belirgin bir şekilde aşırı sağcı görüşe sahip olduğunu ortaya koydu.

Katı ırkçı seçmen kitlesinin oranında önceki yıllara göre önemli bir değişim olmadığını belirten Vakıf, aşırı sağ görüşe sahip seçmenin özellikle Almanya için Alternatif (AfD) partisine yoğunla

AfD, belirgin ya da örtülü bir şekilde aşırı sağ görüşe sahip yüzde 56'lık seçmen oranıyla Alman Federal Meclisi'nde temsil edilen ve seçmen çoğunluğunu aşırı sağ görüşlülerin oluşturduğu ilk parti oldu. Vakıf, "Sonuçlar, aşırı sağ görüşlü seçmenin çok açık ve belirgin bir şekilde AfD'de yoğunlaştığını gösteriyor… AfD böylece Almanya Federal Cumhuriyetinin kuruluşundan bu yana Federal Meclis'te temsil edilen partiler arasında seçmen çoğunluğunu aşırı sağ görüşlülerin oluşturduğu ilk parti olmuştur" değerlendirmesini yaptı.

Ankete göre AfD seçmeni arasında örtülü ya da belirgin aşırı sağ eğilime sahip olanların oranı, diğer partilerdeki oranın dört katını buluyor. AfD seçmeninin yüzde 29'unun belirgin, yüzde 27'sinin ise örtülü bir şekilde aşırı sağcı görüşü temsil ettiği belirtildi.

Güçlü lider ve diktatörlük eğilimi

Ankette değerlendirme yapılan altı grupta da AfD seçmenleri başı çekti. Sağ bir dikta rejimine sıcak bakanların oranı diğer partilerde ortalama yüzde 5 çıkarken AfD seçmeni arasında bu oran yüzde 15 olarak kaydedildi. Bu grupta "Diktatörlük, ulusal çıkarlar için belirli koşullarda daha iyi bir devlet yönetim şeklidir", "Almanya'nın ihtiyacı, halkı temsil eden güçlü bir tek partidir", Almanya'yı herkesin faydasına olacak şekilde güçlü bir şekilde yönetecek bir lidere sahip olmamız gerekir" gibi ifadelere katılıp katılınmadığı soruldu.

"Yahudiler katledilmeseydi Hitler bugün büyük bir devlet adamı olarak görülürdü", "Nasyonal Sosyalizm döneminde işlenen suçlar tarih yazımında çok abartılı gösterildi", "Nasyonal Sosyalizmin iyi yanları da vardı" gibi ifadeleri onaylayanların oranı genel seçmenlerde ortalama yüzde 3 iken AfD seçmeninde yüzde 13 olarak kaydedildi. Aynı şekilde antisemit ifadelere katılanların  oranı diğer partilerde yüzde 5 iken AfD'lilerde yüzde 13 çıktı.

Yabancı düşmanlığı ve şovenizm

Yabancı düşmanlığının ölçüldüğü bölümde "Yabancılar Almanya'ya sadece sosyal devletten yararlanmak için geliyor", "İş sıkıntısı baş gösterirse yabancıların ülkelerine geri gönderilmeleri gerekir", "Almanya, burada çok sayıda yabancı yaşaması nedeniyle tehlikeli bir şekilde yabancılaşmış durumda" gibi ifadelere onayda da diğer partilerde oran yüzde 21 iken AfD'lilerde yüzde 65 oldu.

"Yeniden güçlü milli hislere sahip olma cesaretini göstermeliyiz", "Ülkemizin şu an ihtiyaç duyduğu, Almanya'nın çıkarlarını sert ve enerjik bir şekilde diğer ülkelere karşı korumaktır", "Alman siyasetinin en büyük hedefi, Almanya'ya hakkı olan güç ve itibarı kazandırmaktır" gibi ifadelerin yer aldığı "şovenizm" bölümünde de diğer parti seçmenlerinin yüzde 20'si, AfD'lilerin ise yüzde 54'ü onay verdi.

"Doğadaki gibi toplumda da güçlülerin sözünün geçeceği", "Almanların diğer halklara göre doğal bir üstünlüğe sahip olduğu", "bazı hayatların değerli, bazılarının değersiz olduğu" gibi "sosyal Darvinizm"in ölçüldüğü ifadelerde de AfD'lilerin oranı yüzde 8 ile diğer partilerin ortalamasının iki katı çıktı.

Diğer partilerdeki durum

Belirgin aşırı sağcı görüşlülerin oranı Hristiyan Birlik partilerinde (CDU/CSU) yüzde 6, Sol Parti ve liberal Hür Demokrat Parti'de yüzde 5, Sosyal Demokrat Parti'de (SPD) yüzde 4 ve Yeşiller'de yüzde 2 çıktı.

Şovenist ifadeleri "tamamen" ya da "kısmen" onayladığını belirtenlerin oranı AfD seçmeninde yüzde 90, CDU/CSU ve FDP seçmeninde yüzde 60, Yeşiller'de ise yüzde 34 olarak kaydedildi.

Tüm gruplarda aşırı sağ ve şovenist görüşün en az temsil edildiği parti Yeşiller oldu.

10 bin 55 kişinin katıldığı anket Haziran-2020'de yapıldı.

DW / BK,ET/dw.tr

şmasının ise yeni bir gelişme olduğunu kaydetti.

 

ANAHTAR KELİMELER
  DİĞER Siyaset HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Avrupa Gara katliamına sessiz! Avrupa Gara katliamına sessiz! Gara’daki vahşi infaza rağmen Avrupa’nın PKK’ya desteği eksilmiyor. PKK yandaşla..
Bakan Soylu: Karayılan'ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek şehitlerimiz yüzümüze tükürsün Bakan Soylu: Karayılan'ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek şehitlerimiz yüzümüze tükürsün İçişleri Bakanı Soylu, "Murat Karayılan'ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek bu mil..
PKK’dan alçak saldırı: 13 masum vatandaş şehit PKK’dan alçak saldırı: 13 masum vatandaş şehit Terör örgütü PKK’nın stratejik noktalarından Gara’ya düzenlenen Pençe Kartal-2 H..
Kadir Topbaş son yolculuğuna uğurlandı Kadir Topbaş son yolculuğuna uğurlandı Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Camii'nde kılınan ..
  Ekonomi HABERLERİ
AB'den Türkiye'ye vergi bilgilerinin paylaşımı konusunda ek süre AB'den Türkiye'ye vergi bilgilerinin paylaşımı konusunda ek süre Türkiye’nin AB’nin vergi kaçakçılığı konusundaki kara listesine şimdilik alınmay..
Euro Bölgesi ekonomisinde rekor küçülme Euro Bölgesi ekonomisinde rekor küçülme Avrupa İstatistik Ofisi'nin açıkladığı verilere göre, Euro Bölgesi ekonomisi pan..
AB, Türkiye ile kazan-kazan durumu istiyor AB, Türkiye ile kazan-kazan durumu istiyor Avrupa Birliği, Türkiye ile ilişkilerde yapıcı diyalog ortamına ihtiyaç bulunduğ..
Alman ekonomisinde büyük daralma Alman ekonomisinde büyük daralma Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da ekonomi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19..
  Dünya HABERLERİ
Hollanda'da milletvekili Tunahan Kuzu: Her seçimde Türkler, Türkiye, Müslümanlar ve İslam üzerinden siyaset yapılıyor Hollanda'da milletvekili Tunahan Kuzu: Her seçimde Türkler, Türkiye, Müslümanlar ve İslam üzerinden siyaset yapılıyor Hollanda'da üyelerinin çoğu Türk ve göçmenlerden oluşan Denk Partisi milletvekil..
Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 110 milyonu geçti Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 110 milyonu geçti Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayısı 110 milyonu aştı, 2 milyon 429 ..
Danimarka'da yaşlı çift, market otoparkında Müslüman kadına saldırdı Danimarka'da yaşlı çift, market otoparkında Müslüman kadına saldırdı Danimarka'da 30'lu yaşlarında başörtülü bir kadın, 60'lı yaşlarında Danimarkalı ..
Fransa'da Farid Slim isimli imam“Kovid-19 salgınını yönetmede Erdoğan, Macron’dan başarılı” deyince evi polislerce basıldı Fransa'da Farid Slim isimli imam“Kovid-19 salgınını yönetmede Erdoğan, Macron’dan başarılı” deyince evi polislerce basıldı Fransa’da 20 yıldır imamlık yapan Farid Slim “Kovid-19 salgınını yönetmede Erdoğ..
  Siyaset HABERLERİ
Hollanda'da NIDA Partisi, Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumunu şikayet etti Hollanda'da NIDA Partisi, Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumunu şikayet etti Hollanda'da NIDA Partisi Milletvekili adayı El Ouali, "Selefilik, İslamcılık, te..
Hollanda hükümeti Srebenitsa katliamını gerçekleştiren askerlerini ödüllendirdi Hollanda hükümeti Srebenitsa katliamını gerçekleştiren askerlerini ödüllendirdi Hollanda hükümeti Bosna Savaşı'nda BM gücü olarak Srebrenitsa'da görev yapan her..
Fransa'da aşırı sağcı Le Pen, terör propagandasından mahkemeye çıktı Fransa'da aşırı sağcı Le Pen, terör propagandasından mahkemeye çıktı Terör propagandasından hakkında soruşturma açılan aşırı sağcı muhalefet lideri M..
Macron:Türkiye  Uzantımız YPG'yi vurdular Türk askeri Libya'dan çıksın Macron:Türkiye Uzantımız YPG'yi vurdular Türk askeri Libya'dan çıksın Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye’nin terörle mücadelesinden duyduğu rahatsız..
  Politika HABERLERİ
Fransa’da “İslamcı bölücülükle mücadele” yasası meclisten geçti Fransa’da “İslamcı bölücülükle mücadele” yasası meclisten geçti Cumhurbaşkanı Macron’un talebi üzerine hazırlanan “İslamcı bölücülükle mücadele”..
Yunan Başbakan Miçotakis'ten hadsiz açıklama: Dünya bizim yanımızda Yunan Başbakan Miçotakis'ten hadsiz açıklama: Dünya bizim yanımızda Kıbrıs meselesinde Türkiye hakkında daha önce skandal ifadeler kullanan Yunanist..
Macron yönetiminin Macron yönetiminin "Fransa İslamı"na karşı tepkiler artıyor Fransa'da Müslüman toplumun tepkisini çeken "Fransa İslamı Prensipler Tüzüğü"ne ..
Belçika Başkonsolosu Dickschen’den Türkiye’ye övgü: Sağlık sisteminiz çok güçlü Belçika Başkonsolosu Dickschen’den Türkiye’ye övgü: Sağlık sisteminiz çok güçlü Belçika Başkonsolosu Serge Dickschen, salgın sürecine ilişkin yaptığı açıklamada..

Sitemizdeki Haberleri Beğeniyormusunuz?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı