HABER AKIŞI

AB'den Türkiye'ye vergi bilgilerinin paylaşımı konusunda ek süre

 Tarih: 17-02-2021 13:03:54
Türkiye’nin AB’nin vergi kaçakçılığı konusundaki kara listesine şimdilik alınmayacağı bildirildi. AB haziran sonuna kadar, altı AB ülkesindeki Türk vatandaşlarının vergi bilgilerinin otomatikman paylaşılmasını istiyor.

Avrupa Birliği (AB) maliye bakanları, Türkiye’yi şu an için vergi cenneti olarak değerlendirilen ülkelerin bulunduğu kara listeye almama kararı aldı. Bakanlar vergi kaçakçılığı ile mücadele yükümlülüklerini yerine getirmesi ve vergi konusunda şeffaflık sağlanması için Türkiye’ye ek süre tanıdı. Konu en çok Avrupa'da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vergi bilgilerinin paylaşımıyla ilgili.

AB dönem başkanlığını elinde bulunduran Portekiz’in Maliye Bakanı Joao Leao, Türkiye'nin şu anda, vergi kaçırma ile mücadele etmeyi amaçlayan kara listeye alınmayacağını söyledi. Gazetecilere açıklama yapan Leao, "Türkiye ile vergi konularında iş birliğinde ilerleme kaydedildi" dedi.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) diplomatlardan elde ettiği bilgilere dayandırdığı haberinde, istenilen verileri AB ülkelerine iletmesi için Ankara’ya haziran ve eylül olmak üzere iki yeni tarih verildiği kaydedildi. Habere göre, Türkiye haziran sonuna kadar istenilen verileri AB ile paylaşmazsa ekim ayında yapılacak güncellemede kara listeye alınabilecek. Bu durumda Türkiye’ye aktarılan AB fonlarında kesinti yapılabilecek.

Türkiye’nin AB ülkeleriyle bilgi paylaşması isteniyor

Hazirana kadar Türkiye’den, vergi konusunda henüz bilgi sağlamadığı altı AB ülkesine bilgi aktarmaya başlaması isteniyor. Bu ülkeler arasında Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda yer alıyor. AB içerisinde yaşayan Türk vatandaşlarının çoğu bu ülkelerde yaşıyor. Eylüle kadar ise 2019 verilerinin tüm AB ülkeleriyle paylaşılması talep ediliyor.

AB ülkeleri geçen sene şubat ayında aldıkları kararda Türkiye’ye 2020'nin sonuna kadar zaman tanımışlardı. Sürenin uzatılması kararı öncesinde AB ülkeleri arasında tartışmaların yaşandığı kaydedildi.

Küresel çapta vergi kaçakçılığı ve kaybı ile mücadeleyi hedefleyen 136 ülkenin taraf olduğu "Vergi Konusunda Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi"ni 2011 yılında imzalayan Türkiye, 2018'den itibaren bilgi paylaşımına geçme taahhüdünde bulunmasına rağmen sözleşmeyi uygulamaya başlamamıştı. 2019 Eylülü'nde otomatik finansal bilgi paylaşımına başlanacağını açıklayan Türkiye Türkiye kökenlilerin yoğun yaşadığı Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya ve Fransa'nın ise 2019 verilerinin paylaşılacağı 2020 listesine alınmadığını duyurmuştu.

Alman siyasetçilerden vergi cenneti kararına eleştiri

Alman Yeşiller Partisi’nden Sven Giegold, Türkiye’ye tanınan ek süre kararını eleştirdi. Türkiye’nin AB üye devletleriyle vergiyle ilgili bilgilerin otomatik alışverişini uygulamadığı ve vergi bilgilerini Almanya, Avusturya, Fransa, Belçika ve Hollanda ile paylaşmadığı için uzun süredir eleştirildiğini ifade eden Giegold, AB’nin listesinde çok sayıda gelişen vergi cennetinin eksik olduğunu söyledi. Giegold, "Vergi cenneti yasası, en önemli vergi cennetlerine uygulanmadığı sürece hiçbir işe yaramayacak" dedi.

Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz da pazartesi günü yaptığı açıklamada vergi cenneti olan ülkelere karşı daha sert önlem almak istediklerini duyurmuştu. Scholz, vergi idaresinin, AB'nin vergi cenneti listesinde yer alan ülkelerle iş ilişkisi olan kişilere ve şirketlere karşı hedefe yönelik savunma amaçlı vergi önlemleri alabilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Maliye bakanlarının aldığı kararın çarşamba günü AB büyükelçileri ve ardından pazartesi günü dışişleri bakanları tarafından onaylanması gerekiyor.

AB, “Panama Papers” ve “LuxLeaks” skandallarının ardından 2017 yılında vergi cennetleriyle mücadele etmek amacıyla “kara liste” yayınlamaya başlamıştı. Bu listede şu anda 12 ülke yer alıyor.

rtr,AFP/DÇÜ,BÖ/DW.TR

  DİĞER Ekonomi HABERLERİ
  Gündem HABERLERİ
Avrupa Gara katliamına sessiz! Avrupa Gara katliamına sessiz! Gara’daki vahşi infaza rağmen Avrupa’nın PKK’ya desteği eksilmiyor. PKK yandaşla..
Bakan Soylu: Karayılan'ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek şehitlerimiz yüzümüze tükürsün Bakan Soylu: Karayılan'ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek şehitlerimiz yüzümüze tükürsün İçişleri Bakanı Soylu, "Murat Karayılan'ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek bu mil..
PKK’dan alçak saldırı: 13 masum vatandaş şehit PKK’dan alçak saldırı: 13 masum vatandaş şehit Terör örgütü PKK’nın stratejik noktalarından Gara’ya düzenlenen Pençe Kartal-2 H..
Kadir Topbaş son yolculuğuna uğurlandı Kadir Topbaş son yolculuğuna uğurlandı Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Camii'nde kılınan ..
  Ekonomi HABERLERİ
AB'den Türkiye'ye vergi bilgilerinin paylaşımı konusunda ek süre AB'den Türkiye'ye vergi bilgilerinin paylaşımı konusunda ek süre Türkiye’nin AB’nin vergi kaçakçılığı konusundaki kara listesine şimdilik alınmay..
Euro Bölgesi ekonomisinde rekor küçülme Euro Bölgesi ekonomisinde rekor küçülme Avrupa İstatistik Ofisi'nin açıkladığı verilere göre, Euro Bölgesi ekonomisi pan..
AB, Türkiye ile kazan-kazan durumu istiyor AB, Türkiye ile kazan-kazan durumu istiyor Avrupa Birliği, Türkiye ile ilişkilerde yapıcı diyalog ortamına ihtiyaç bulunduğ..
Alman ekonomisinde büyük daralma Alman ekonomisinde büyük daralma Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da ekonomi, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19..
  Dünya HABERLERİ
Hollanda'da milletvekili Tunahan Kuzu: Her seçimde Türkler, Türkiye, Müslümanlar ve İslam üzerinden siyaset yapılıyor Hollanda'da milletvekili Tunahan Kuzu: Her seçimde Türkler, Türkiye, Müslümanlar ve İslam üzerinden siyaset yapılıyor Hollanda'da üyelerinin çoğu Türk ve göçmenlerden oluşan Denk Partisi milletvekil..
Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 110 milyonu geçti Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 110 milyonu geçti Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayısı 110 milyonu aştı, 2 milyon 429 ..
Danimarka'da yaşlı çift, market otoparkında Müslüman kadına saldırdı Danimarka'da yaşlı çift, market otoparkında Müslüman kadına saldırdı Danimarka'da 30'lu yaşlarında başörtülü bir kadın, 60'lı yaşlarında Danimarkalı ..
Fransa'da Farid Slim isimli imam“Kovid-19 salgınını yönetmede Erdoğan, Macron’dan başarılı” deyince evi polislerce basıldı Fransa'da Farid Slim isimli imam“Kovid-19 salgınını yönetmede Erdoğan, Macron’dan başarılı” deyince evi polislerce basıldı Fransa’da 20 yıldır imamlık yapan Farid Slim “Kovid-19 salgınını yönetmede Erdoğ..
  Siyaset HABERLERİ
Hollanda'da NIDA Partisi, Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumunu şikayet etti Hollanda'da NIDA Partisi, Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumunu şikayet etti Hollanda'da NIDA Partisi Milletvekili adayı El Ouali, "Selefilik, İslamcılık, te..
Hollanda hükümeti Srebenitsa katliamını gerçekleştiren askerlerini ödüllendirdi Hollanda hükümeti Srebenitsa katliamını gerçekleştiren askerlerini ödüllendirdi Hollanda hükümeti Bosna Savaşı'nda BM gücü olarak Srebrenitsa'da görev yapan her..
Fransa'da aşırı sağcı Le Pen, terör propagandasından mahkemeye çıktı Fransa'da aşırı sağcı Le Pen, terör propagandasından mahkemeye çıktı Terör propagandasından hakkında soruşturma açılan aşırı sağcı muhalefet lideri M..
Macron:Türkiye  Uzantımız YPG'yi vurdular Türk askeri Libya'dan çıksın Macron:Türkiye Uzantımız YPG'yi vurdular Türk askeri Libya'dan çıksın Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye’nin terörle mücadelesinden duyduğu rahatsız..
  Politika HABERLERİ
Fransa’da “İslamcı bölücülükle mücadele” yasası meclisten geçti Fransa’da “İslamcı bölücülükle mücadele” yasası meclisten geçti Cumhurbaşkanı Macron’un talebi üzerine hazırlanan “İslamcı bölücülükle mücadele”..
Yunan Başbakan Miçotakis'ten hadsiz açıklama: Dünya bizim yanımızda Yunan Başbakan Miçotakis'ten hadsiz açıklama: Dünya bizim yanımızda Kıbrıs meselesinde Türkiye hakkında daha önce skandal ifadeler kullanan Yunanist..
Macron yönetiminin Macron yönetiminin "Fransa İslamı"na karşı tepkiler artıyor Fransa'da Müslüman toplumun tepkisini çeken "Fransa İslamı Prensipler Tüzüğü"ne ..
Belçika Başkonsolosu Dickschen’den Türkiye’ye övgü: Sağlık sisteminiz çok güçlü Belçika Başkonsolosu Dickschen’den Türkiye’ye övgü: Sağlık sisteminiz çok güçlü Belçika Başkonsolosu Serge Dickschen, salgın sürecine ilişkin yaptığı açıklamada..

Sitemizdeki Haberleri Beğeniyormusunuz?


HABER ARŞİVİ
LİNKLER
Yukarı